Kopfbereich

Direkt zum Inhalt Direkt zur Navigation

Inhalt

Nukentėjusiojo transportavimas Spausdinti Siųsti el.paštu
Pirmadienis, 05 lapkričio 2007

Pasitaiko atvejų, kai vienas grupės dalyvis sunkiai suserga arba susižeidžia ir kitiems grupės dalyviams reikia jį kuo skubiausiai nugabenti savo jėgomis į artimiausią medicinos įstaigą, naudojant tik grupės turimą inventorių (virvę, kuprines, miegamuosius maišus) arba aplinkos daiktus (kartis, medžių šakas ir kt.) Suteikus pirmąją medicinos pagalbą nukentėjusiajam, grupės vadovas nutaria, kokiu būdu ligonis bus transportuojamas, paskirsto grupės dalyvių pareigas. Prityrusiems turistams pavedama žvalgyti, parinkti transportavimo kelią, mažiau prityrę, bet stipresni paskiriami nešikais, dar kiti — apsaugai organizuoti.

Kalnų šlaituose, kur nešikai gali paslysti, nusiristi, nutiesiami turėklai. Prie turėklų nešikai prisisega karabinu. Stačiuose šlaituose turėklų virvėje prisilaikymui kas du metrai užmegzti vedlio mazgu kilpas, kad nešantysis į jas galėtų įsikibti arba, stabtelėjęs pailsėti, prisisegti karabinu.

Paminėsime keletą pagrindinių transportavimo būdų paprasčiausiomis grupės turimomis priemonėmis:

a) panaudojant kuprines ir lazdas; maždaug 1 m ilgio lazda, apvyniota kuo nors minkštu (megztiniu, štorminiu kostiumu), prakišama pro tuščios kuprinės diržus, ant jos pasodinamas nukentėjusysis. Nešantįjį jis apsikabina per pečius arba pririšamas prie jo krūtinsaičio. Gabena vienas žmogus;

b) kuprinėje, praardžius ties dugnu šonines siūles, kad galėtų ją apsimauti kaip kelnes (32 pav.). Gabena vienas žmogus;

c) panaudojant virvę, didesniais žiedais sudėta virvė perskiriama į dvi lygias dalis, į kurias įkišamos nukentėjusiojo kojos. Kad nesioštų atgal, jis pririšamas prie nešančiojo krūtinsaičio.

Nedidelį atstumą galima nešti dviese ant rankų.

Jei nukentėjusįjį reikia gabenti gulomis, būtina pagaminti neštuvus. Juos galima pasigaminti:

a) iš dviejų karčių ir dviejų štorminių kostiumų. Štorminių kostiumų rankovės užmaunamos ant karčių, po to jos užsagstomos virš karčių. Karčių galai prakišami pro nešančiųjų kuprinių diržus ir ant neštuvų paguldomas nukentėjusysis (32 pav.);

b) iš vienos karties ir dviejų antklodžių (32 pav.);

c) nupinti iš virvės (32 pav.).

Nešant reikia laikytis ritmo, eiti koja kojon, nekratyti ir nesiūbuoti. Lygia vieta ligonis nešamas kojomis į priekį, kopiant šlaitu aukštyn,— galva į priekį. Leidžiantis nuo kalno, priekyje einantysis neštuvus užsideda ant pečių, kylant į kalną,— tai daro einantysis iš paskos.

Taigos rajonuose iš 3—4 nestorų medelių (5—6 m ilgio), kurių viršutinės šakos nenugenėjamos, papildomai į tarpus įpynus šakų ir suvaržius virve ar diržais, pasigaminami vilktuvai. Sužeistasis paguldomas arti veikiančiųjų, galva į juos.

Nukentėjusįjį transportuoti reikia visapusiško turistinio patyrimo, sumanumo, išradingumo. Nemažiau čia reikalinga savitvarda, atkaklumas ir ištvermė.
Komentarų (1)
1. 2010-04-29 17:37
 
super, pravertė, ačiū :)
 
Vaiva

Parašykite komentarą
Jūsų vardas:
Komentaras:Apsaugos nuo spamo kodas:* Code

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.3

Atnaujinta ( Pirmadienis, 05 lapkričio 2007 )
 
< Atgal   Kitas >

Keliautojų klubas XGenomas - www.xgenomas.lt